The MP-58S is a compact, efficient thermal receipt printer ideal for retail, logistics and small businesses. It delivers crisp, fast prints without ink or toner, relying on thermal paper for cost-saving, low-maintenance use. Supporting USB/Bluetooth and ESC/POS commands, it seamlessly integrates with POS systems and mobile devices.
Product Specifications
| Service life | 50km(not more than 12.5% printing density)/100 million pulses |
| Weight | 210.6g |
| Printing method | Thermal dot line printing |
| Resolution | 203dpi,8dots/mm |
| Printing speed | 30~50mm/s |
| Valid printing width | 48mm |
| Interface | Bluetooth,Type-C |
| Sleep mode | YES |
| Font | ASCII:9 17,12 24;Multiple code pages support |
| 1D | UPC-A.UPC-E,EAN8, EAN13, CODE39, ITF,CODEBAR,CODE128,CODE93 |
| 2D | QR code |
| Sensors | Paper out detection |
| Charger | 1) 5V/1A in Adapter, |
| 2)5V/500mA in computer USB connector | |
| Battery | 2000mAh/3.7V rechargeable lithium-ion battery |
| Recommended paper | FD210,PD150R,PD160R |
| Paper width | 58mm |
| Paper thickness | 60~80μm |
Product Introduction
MULTIFUNCTION PRINTER
Clothing tags, express bills, fixed assets, jewelry labels
Source factory
Multinational version
Label+ Receipt thermal printing
DESIGN HIGHLIGHT
1. Power switch
2. Paper delivery
3.BluetoothBattery display
Paper shortage reminder
4. USB interface
5. Paper delivery
PRODUCT DISPLAY
PRODUCT CHARACTERISTICS
01 Bluetooth direct connection tomobile phone ,low powerconsumption
Wireless Bluetooth
02 30 km continuous printing,printing width 58mm
Strong performance
03 Supports simultaneousconnection of Android, I0S,Windows, and multiple mobilephones and computers
Wide support
PACKING LIST
Room 1820, No. 518 Tianhe Road, Tianhe District, Guangzhou City