The POS58L Bluetooth thermal printer is a compact, efficient desktop solution ideal for home offices and small workplaces. It delivers crisp, vivid prints at 70-90mm/s without ink or toner, using thermal paper for cost-effective operation. With Bluetooth connectivity for Android, iOS and Windows, it’s plug-and-play, supporting multi-language printing seamlessly.
Product Specifications
| Print method | Line thermal printer |
| Paper width | 58mm |
| Print width | 48mm |
| Weight (g) | 330g |
| Max diameter of paper roll | 50mm thermal receipt |
| Dot per lie | 384 dots/line |
| Print speed | 70mm/s |
| Life cycle time | 100km(printing density under 12.5%)/100 million pulses |
| Text and graphic Support | English, figure, symbol, Chinese, graph, curve, icon pre-stored, barcode |
| Dot pitch (resolution) | 203DPI/8 dots/mm |
| Interface | Standard USB, Wireless/SPP agreement |
| Charging mode | Direct supply power adapter 9V/2A |
| Self-check | Without paper / low power / cover open |
| Black mark test | Supported |
| Commands | ESC/POS compatible with order sets |
| Wireless Wroking Distance | Within 15m for Android device connection, within 30m for iOS device connect |
| Operate setting | Temperature:-10~50; Humidity:20%~85% |
| Recharge Setting | Temperature:5~40; Humidity:20%~85% |
Product Introduction
THERMALPRINTER
SOURCE FACTORY
QUANTITY IS BETTER
CROSS-BORDER EXPLOSIVE
DETAIL DESCRIPTION
Dimension:157*125*108MM(D*W*H)
PRODUCT DISPLAY
Print method: Line thermal printer
01 Streamline the processOne-click operation
Easy to manage, simplify theprocess, the front button onekey operation switch/paper/indicator, more convenientwork
02 Wide softwarecompatibility
Mobile phone and computermultiple connection, widelycompatible with borderlessprinting, compatible with Win-dows10/8/7 system, IS0, An-droid
03 Print expert, widely usedIf you have a cell phone
Dining room/Pharmacy/Mall/Supermarket
PACKING LIST
Life cycle time: 100km
Room 1820, No. 518 Tianhe Road, Tianhe District, Guangzhou City