The MP-58T portable thermal label printer is a compact, efficient solution ideal for on-the-go printing needs. It supports Bluetooth connectivity for Android, iOS, and Windows, features a built-in 2000mAh rechargeable battery, and delivers crisp prints at 70-90mm/s using thermal paper, making it perfect for taxi receipts, management fees, and restaurant orders.
Product Specifications
| Weight | 280.4g (Does not contain thermal paper) |
| Printing method | Thermal dot line printing (Label printer) |
| Resolution | 203dpi,8dots/mm |
| Printing speed | 50~80mm/s |
| Valid printing width | 48mm |
| Interface | Bluetooth, USB (optional) |
| Recommended paper | FD210,PD150R,PD160R |
| Width of paper | 58mm |
| Thickness of paper | 60~75μm |
| Diameter of paper roll | ≤50mm |
| Current of charge | Adapter: Max. 5V 1A |
| Computer USB: 5V 500MA Max | |
| Battery | 2000mAh / 7.4v rechargeable lithium-ion battery |
| Print life | 50 km (print density not exceeding 12.5%)/ 100 million pulses* |
| Print command | Compatible with ESC/POS commands |
| Working conditions | Working temperature: 0~50°C, working humidity: 20~85% |
| Storage conditions | Storage temperature: -10~70°C, storage humidity: 10~90% |
| Print command | Compatible with ESC/POS commands |
Product Introduction
Thermal Intelligent Label Printer
PRODUCT DISPLAY
58MM LABEL PRINTING
DETAIL ANALYSIS
58MM LABEL PRINTING
PACKING LIST
58MM LABEL PRINTING
FASHION GOES WITH EVERYTHING
58MM LABEL PRINTING
Room 1820, No. 518 Tianhe Road, Tianhe District, Guangzhou City