The POS80D Bluetooth thermal printer is a sleek, high-efficiency desktop solution tailored for home offices and small businesses. It delivers vibrant, detailed prints at 70-90mm/s, eliminating ink and toner costs via thermal paper. Bluetooth-enabled for seamless Android, iOS, and Windows integration, it’s plug-and-play, supporting multi-language tasks to boost productivity effortlessly.
Product Specifications
| Print method | Line thermal printer |
| Paper width | 80mm |
| Print width | 76mm |
| Weight (g) | 460g |
| Max diameter of paper roll | 50mm thermal receipt |
| Dot per lie | 384 dots/line |
| Print speed | 70mm/s |
| Life cycle time | 100km(printing density under 12.5%)/100 million pulses |
| Text and graphic Support | English, figure, symbol, Chinese, graph, curve, icon pre-stored, barcode |
| Dot pitch (resolution) | 203DPI/8 dots/mm |
| Interface | Mini USB wireless 2.0/4.0 |
| Power | Direct supply power adapter 9V/3A |
| Recharge adapter | Stand by recharging / AC adapter |
| Self-check | Without paper / low power/ cover open |
| Black mark test | Supported |
| Commands | ESC/POS compatible with order sets |
| Standard accessories | Long-term preservable paper, AC adapter |
| Operate setting | Temperature:-10~50; Humidity:20%~85% |
Product Introduction
THERMAI PRINTER
POS8OD
three-viewdrawing
Product details
SUPPORT MULTI-SYSTEM
SUPERIORITY
Support multilingual,
graphics
No ribbon, ink and toner
are needed.
PROMPTRED LIGHT
When there is no thermal
paper in the fuselage
When the machine breaks
down
Room 1820, No. 518 Tianhe Road, Tianhe District, Guangzhou City