The POS58D Bluetooth thermal printer is a high-performance desktop tool for home and small offices. It delivers vivid, sharp text and images at 70-90mm/s, ink-free for cost savings. Bluetooth-enabled for cross-system use, it’s plug-and-play, compact, and supports multi-language printing efficiently.
Product Specifications
| Print method | Line thermal printer |
| Paper width | 58mm |
| Print width | 48mm |
| Weight (g) | 430g |
| Max diameter of paper roll | 50mm thermal receipt |
| Dot per lie | 384 dots/line |
| Print speed | 70mm/s |
| Life cycle time | 50km (printing density under 12.5%)/100 million pulses |
| Text and graphic Support | English, figure, symbol, Chinese, graph, curve, icon pre-stored, barcode |
| Dot pitch (resolution) | 203DPI/8 dots/mm |
| Interface | Mini USB wireless 2.0/4.0 |
| Power | Direct supply power adapter 9V/2A |
| Recharge adapter | Stand by recharging / AC adapter |
| Self-check | Without paper / low power / cover open |
| Black mark test | Supported |
| Commands | ESC/POS compatible with order sets |
| Standard accessories | Long-term preservable paper, AC adapter |
| Operate setting | Temperature:-10~50; Humidity:20%~85% |
Product Introduction
POS58D DESKTOP PRINTER
PRODUCT ANALYSIS
THREE-VIEW DRAWING
PRODUCT APPLICATION DIAGRAM
Room 1820, No. 518 Tianhe Road, Tianhe District, Guangzhou City