The MP-58C is a compact, portable thermal printer ideal for retail, logistics, and mobile services. It delivers fast, clear printing without ink, supporting USB/Bluetooth connectivity and ESC/POS commands, seamlessly integrating with POS systems and mobile devices for low-maintenance, on-the-go operation.
Product Specifications
| Print method | Line themal printer |
| Paper width | 58mm |
| Print width | 48mm |
| Weight(g) | 200g |
| Max diameter of paper roll | 40mm thermal receipt |
| Dot per lie | 384 dots/Line |
| Print speed | 70mm/s |
| Life cycle time | 50km(printing density under 12.5%)/100 million pulses |
| Text and graphic Support | English,figure,symbol,Chinese,graph,curve,icon pre-stored,barcode |
| Dot pitch(resolution) | 203DPI/8 dots/mm |
| Interface | Mini USB bluethooth 2.0/4.0 |
| Power | 1500mAh 7.4V rechargeable Lithium battery |
| Recharge adapter | Stand by recharging /AC adapter 5V1A |
| Self-check | Without paper/Low power/cover open |
| Black mark test | Supported |
| Commands | ESC/POS compatible with order sets |
| Standard accessories | Long-term preservable paper,AC adapter,li-ion battery |
| Optional accessories | leather coat |
Product Introduction
MP-58C Receipt thermal printer
Line thermal printer
Bluetooth connection
Easy to carry
PRODUCT DETAILS
TEXT AND GRAPHIC SUPPORT
BLUETOOTH CONNECTION
Connectable operating system Is0Android apple
STANDARD CAPACITY
1500 MAHRECHARGEABLE BATTERY
PACKAGING AND TRANSPORTATION
Room 1820, No. 518 Tianhe Road, Tianhe District, Guangzhou City