The MP-210 mini Bluetooth thermal printer is a lightweight, mobile printing tool built for field work. Powered by a 1500mAh 7.4V battery, it runs ink-free at 50-70mm/s, supports multi-language printing, and connects wirelessly to Android, iOS and Windows devices for taxi and restaurant receipt tasks.
Product Specifications
| Dimensions | 120.5*86*53mm |
| Weight | 222.3g |
| Printing method | Thermal dot line printing |
| Resolution | 203dpi,8dots/mm |
| Printing speed | 50~80mm/s |
| Valid printing width | 48mm |
| Interface | Bluetooth, USB(optional) |
| Recommended paper | FD210,PD150R,PD160R |
| Width of paper | 50mm |
| Current of charge | Adapter: Max. 5V 1A |
| Computer USB: 5V 500MA Max | |
| Battery | 1500mAh/ 7.4v rechargeable lithium-ion battery |
| Working conditions | Working temperature: 0~50°C, working humidity: 20~85% |
| Storage conditions | Storage temperature: -10~70°C, storage humidity: 10~90% |
| TPH | 50 km (print density not exceeding 12.5%)/ 100 million pulses |
| Actuation | Windows XP/ /Win7/Win8/Win10/Win11 |
| Print command | Compatible with ESC/POS commands |
Product Introduction
58mm ticket printerCashier, takeout good helper
MOBILE PHONE BLUETOOTH
COMPUTER USB
DETAIL DESCRIPTION
PRODUCT DISPLAY
Simple fashionsmall exquisite
Light and small shape, busi-ness sceneIt's about the size of your hand,small enough to fit anywhere
Print connection
Mobile phone BluetoothComputer USB
Widely used in allwalks of life
Business overpayment bank,catering reception and otherreceipts easily cope
PACKING LIST
Room 1820, No. 518 Tianhe Road, Tianhe District, Guangzhou City