The MP-58N is a compact, portable thermal receipt printer ideal for retail, logistics and mobile businesses. It delivers crisp, fast prints without ink or toner, supporting USB/Bluetooth connectivity and ESC/POS commands, seamlessly integrating with POS systems and mobile devices for cost-effective, low-maintenance operation.
Product Specifications
| Dimension | 108*80*30mm |
| Printing life | 50km(not more than 12.5% printing density)/100 million pulses |
| Weight | 174.5g (without paper roll) |
| Printing method | Thermal dot line printing |
| Resolution | 203dpi,8dots/mm |
| Printing speed | 50~80mm/s |
| Valid printing width | 48mm |
| Interface | Bluetooth,Type-C |
| Charger | 1) 5V/1A in Adapter, 2) 5V/500mA in computer USB connector |
| Battery | 2000mAh/3.7V Rechargeable lithium ion |
| Recommended paper | FD210,PD150R,PD160R |
| Paper width | 58mm |
| Paper thickness | 60~80μm |
| Paper roller diameter | 50mm |
| Paper loading | Easy loading mechanism |
| Emulation | ESC/POS compatible command set |
| Driver | Windows XP/Win7/Win8/Win10 |
Product Introduction
Portable thermal printer
Dimension108*80*30MM
DETAIL DESCRIPTION
PRODUCT DISPLAY
WEAR-RESISTANTPRINT HEAD
Quality play, long life,printing mileage 30 kilometers,printing more wear-resistant
FALL RESISTANT DESIGN
1.5m anti-fall design StrongABS material manufacturing, durable
APPLICATION SCENARIO DISPLAY
Clothing industry, food industry,electronic equipment, fixed assets, medical experiments, etc
PRODUCT DISPLAY
Room 1820, No. 518 Tianhe Road, Tianhe District, Guangzhou City