The MP-80L is a portable and reliable on-site printing solution, supporting 30-80mm paper width. It features a 2000mAh rechargeable battery, Bluetooth/Type-C connectivity, a printing speed of 50-80mm/s, and 203dpi resolution. Weighing only 174.5g, it offers long battery life, stable performance, and easy portability—ideal for takeaway, logistics, retail, and mobile POS scenarios. Certified with CE and ROHS, it ensures reliable quality for global users.
Product Specifications
| Print method | Label printer (Receipt printer) |
| Paper width | 80mm |
| Print width | 30-72mm |
| Weight (g) | 350g |
| Max diameter of paper roll | 50mm thermal receipt |
| Dot per line | 384 dots/line |
| Print speed | 70mm/s |
| Life cycle time | 50km (printing density under 12.5%) / 100 million pulses |
| Text and graphic support | English, figure, symbol, Chinese, graph, curve, icon pre-stored, barcode |
| Dot pitch (resolution) | 203DPI/8 dots/mm |
| Interface | Mini USB wireless 2.0/4.0 |
| Power | Direct supply power adapter 5V/1A |
| Recharge adapter | Stand by recharging / AC adapter |
| Self-check | Without paper / low power / cover open |
| Black mark test | Supported |
| Commands | ESC/POS compatible with order sets |
| Standard accessories | Long-term preservable paper, AC adapter |
| Optional accessories | Leather coat |
Product Introduction
BLUETOOTHPRINTER
DETAILED ANALYSIS
PRODUCT DISPLAY
LABEL MAKER
Wonderful without waitingYou can print when you turn it on
PRINTING EFFECT DISPLAY
SHELF LABEL/CASHIER RECEIPT
BLUETOOTH CONNECTION
CONNECTABLE OPERATING
SYSTEM
ISO ANDROID APPLE
SUPERIORITY
NO INK IS NEEDED
NO TONER IS NEEDED
Room 1820, No. 518 Tianhe Road, Tianhe District, Guangzhou City