The MP-80M mini Bluetooth thermal printer is a portable, high-efficiency printing solution tailored for mobile operations. It prints at 70-90mm/s using thermal paper, eliminating ink and toner costs. With Bluetooth connectivity for Android, iOS, and Windows, and a 2000mAh battery, it excels in taxi, restaurant, and field service applications.
Product Specifications
| Print method | Line thermal printer |
| Paper width | 80mm |
| Print width | 76mm |
| Weight (g) | 350g |
| Max diameter of paper roll | 50mm thermal receipt |
| Dot per lie | 384 dots/line |
| Print speed | 70mm/s |
| Life cycle time | 100km(printing density under 12.5%)/100 million pulses |
| Text and graphic Support | English, figure, symbol, Chinese, graph, curve, icon pre-stored, barcode |
| Dot pitch (resolution) | 203DPI/8 dots/mm |
| Interface | Standard USB, Wireless/SPP agreement |
| Charging mode | 5V/1.5A-2A |
| Self-check | Without paper / low power/ cover open |
| Black mark test | Supported |
| Commands | ESC/POS compatible with order sets |
| Wireless Wroking Distance | Within 15m for Android device c connection, within 30m for IOS |
| Device connection | |
| Operate setting | Temperature:-10~50; Humidity:20%~85% |
Product Introduction
THERMAL PRINTER
RECEIPT AND SMALL TICKET
PRODUCT DISPLAY
Precision worksimple atmosphere
Front elevation/Lateral view/Top view
APPLICABLE SITE
Small supermarket/Restaurant restaurant/Megastore
Costume/Related drugstore/Shoes and bags specialty shop
PACKAGING AND TRANSPORTATION
Room 1820, No. 518 Tianhe Road, Tianhe District, Guangzhou City