The POS80L Bluetooth thermal printer is a high-speed desktop tool for home and small offices. It achieves ultra-fast printing at 250mm/s with ink-free thermal paper, cutting consumable costs drastically. Bluetooth-enabled for Android, iOS and Windows, it supports multi-language printing and features a compact, easy-to-place design for hassle-free use.
Product Specifications
| Print method | Line thermal printer |
| Paper width | 80mm |
| Print width | 74mm |
| Weight (g) | 1.1KG |
| Max diameter of paper roll | 60mm thermal receipt |
| Dot per lie | 384 dots/line |
| Print speed | 250mm/s |
| Life cycle time | 100km(printing density under 12.5%)/100 million pulses |
| Text and graphic Support | English, figure, symbol, Chinese, graph, curve, icon pre-stored, barcode |
| Dot pitch (resolution) | 203DPI/8 dots/mm |
| Interface | USB+serial/parallel/ethernet |
| Recharge adapter | DC24V/2.5A |
| Self-check | Without paper / low power/ cover open |
| Black mark test | Supported |
| Commands | ESC/POS compatible with order sets |
| Standard accessories | Long-term preservable paper, AC adapter |
| Auto cutter | Yes |
| Operate setting | Temperature:-10~50; Humidity:20%~85% |
Product Introduction
POS80L
DETAIL DIAGRAM
THREE-SIDED DIAGRAM
PRODUCT APPLICATION
Room 1820, No. 518 Tianhe Road, Tianhe District, Guangzhou City