The MP-58C1 is a compact, portable thermal receipt printer ideal for retail, logistics and mobile services. It delivers crisp, fast prints without ink or toner, supporting USB/Bluetooth connectivity and ESC/POS commands, seamlessly integrating with POS systems and mobile devices for low-maintenance operation.
Product Specifications
| Dimensions | 109*80*48mm |
| Weight | 172.3g(without paper roll) |
| Printing method | Thermal dot line printing |
| Resolution | 203dpi,6dots/mm |
| Printing speed | 50–80mm/s |
| Valid printing width | 48mm |
| Interface | Bluetooth,USB(optional) |
| Recommended paper | FD210,PD150R,PD160R |
| Width of paper | 58mm |
| Thickness of paper | 60–75μm |
| Diameter of paper roll | ≤40mm |
| Paper installation | Easy loading mechanism |
| 1D | *UPC-A,UPC-E,EAN8,EAN13,CODE39,ITF, |
| 2D | CUBE BAR,CODE128,CODE93* |
| Current of charge | QR code |
| Adapter | Max. 5V 1A |
| Battery | Computer USB:5V 500MA Max |
| Print life | 2000mAh/3.7v rechargeable lithium-ion battery |
Product Introduction
HIGH QUALITY PRINTING
Mobile/PC editingis supported
Dimensions: 109*80*48mm
Weight: 172.3g(without paper roll)
Interface: Bluetooth, USB(optional)Interface:
DETAILPRESENTATION
PRODUCT DISPLAY
HD STABILITY
PRINT WITHOUT WORRY
PACKING LIST
Room 1820, No. 518 Tianhe Road, Tianhe District, Guangzhou City