The MP-58C2 is a compact, portable thermal receipt printer ideal for couriers, street vendors and small retailers. It prints clear receipts without ink, supports USB/Bluetooth and ESC/POS commands, and integrates seamlessly with mobile devices for hassle-free, on-the-go operation.
Product Specifications
| Dimensions | 109*80*48mm |
| Weight | 172.3g (without paper roll) |
| Printing method | Thermal dot line printing |
| Resolution | 203dpi,8dots/mm |
| Printing speed | 50~80mm/s |
| Valid printing width | 48mm |
| Interface | Bluetooth, USB (optional) |
| Recommended paper | FD210,PD150R,PD160R |
| Width of paper | 58mm |
| Thickness of paper | 60-75μm |
| Diameter of paper roll | ≤40mm |
| Paper installation | Easy loading mechanism |
| 1D | "UPC-A,UPC-E,EAN8, EAN13, CODE39, ITF, |
| 2D | CODEBAR,CODE128,CODE93" |
| Current of charge | QR code |
| Adapter: Max. 5V 1A | |
| Battery | Computer USB: 5V 500MA Max |
| Print life | 2000mAh/ 3.7v rechargeable lithium-ion battery |
Product Introduction
THERMAL RECEIPT PRINTER
Computer、i0S、AndroidOne-click printing
PRODUCT DETAIL DRAWING
DETAIL DESCRIPTION
PRODUCT PICTURE
MULTIFACETED PRESENTATION
THE VERSATILITYDOESN'T STOP THERE
PACKING LIST
PRINTER, DATA CABLE...
Room 1820, No. 518 Tianhe Road, Tianhe District, Guangzhou City